Preskočiť na hlavný obsah

Exkurzia v Matici slovenskej v Martine

Takmer pred mesiacom (26.9.2013) som bola na svojej druhej exkurzii. Prvá bola minulý školský rok v júni v Oswienčime. Tentokrát sme sa vybrali po stopách slovenského jazyka a zavítali sme do historickej budovy Matice slovenskej v Martine. Po prvýkrát odkedy som skončila univerzitu som počula slová ako pluskvamperfektum a pod, takže si myslím, že úrovňou to bolo trošku vyššie ako pre strednú odbornú školu, ale prednáška bola veľmi zaujímavá. A predášajúcej dosť trvalo, kým si uvedomila, že ja nie som ďalšia žiačka, ale pedagogický doprovod :-D (toto sa mi stáva pomerne často). Čo nás čakalo v Matici?
Matica slovenská
ZDROJ

Absolvovali  prednášku Pochvalné slovo na slovenský spisovný jazyk o vývoji spisovného jazyka na našom území od dôb Veľkej Moravy, cez bernolákovčinu a slovenčinu štúrovskej generácie až po súčasnú jazykovú prax. Bola to prezentácia zaujímavých jazykových problémov pre študentov SŠ. Po odbornej prednáške študenti navštívili literárnu expozíciu múzea. Asi trikrát som ďakovala prednášajúcej, že to s nami vydržala... ale inak to bolo OK ;-)
A na záver fotky :-) Ako dôkaz ;-)


"Ďakujeme za trpezlivosť a skvelú prednášku." :-) 

celé osadenstvo
Mám rada takéto akcie - niežeby som sa rada ulievala zo školy, ale mám pocit, že žiaci potom toho učiteľa inak vnímajú a budú mať aj iné spomienky ako to, že sa celý čas iba sedelo v škole. Na druhej strane je to značná zodpovednosť, ale to už ide ruka v ruke s pôžitkom z inej výučby ;-)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Špaldová bábovka s ovocím

Bábovku som chcela upiecť už dávno, no nejako som sa k tomu neodhodlala. Keď som si prezerala TinkineRecepty.sk a natrafila na recept na špaldovú, povedala som si, že ju musím vyskúšať. Ale trošilililinku som si tento recept prispôsobila podľa svojich chutí :-) Toto je teda inšpirácia od Tinky , ktorá aj mne - laikovi - vyšla na prvýkrát!

Deň "D"

Tak a je to tu. Pokúsim sa zdokumentovať náš svadobný deň :-) Samozrejme, nevnímala som všetko, ale väčšinu áno a užívala som si to plnými dúškami :-) Výzdobu sme mali ladenú do marhuľkovo-zlato-biela a z kvetov to boli ruže :-) Tak ako prebiehal tak dlho očakávaný deň? ZDROJ

Adventný kalendár

Pre mňa ako kozmetickú maniačku bolo ťažké odolať tým nádherným adventným kalendárom najrôznejších značiek. No povedala som si, že mám toho dosť, tie peniaze viem minúť aj inak a aspoň nebudem tvoriť ďalší zbytočný odpad.  Klasickým sladkým kalendárom sa snažím vyhýbať, pretože na sladké mám slabosť a ak by už bol nejaký doma, nedopadlo by to najlepšie (zuby a váha by sa mi zaručene nepoďakovali).  A tak som sa tohto roku rozhodla inak. Na každý deň v advente som vybrala nejaké poučenie, citát, radu. Niektoré sú upravené a prispôsobené, iné sú z mojej hlavy. Viem, že by sa dalo určite vymyslieť aj niečo lepšie a efektívnejšie. Snažila som sa nepísať ich príliš premotivovane, ale tak, aby boli realizovateľné v bežnom živote. Tak, aby som (a ak sa rozhodnete ísť do toho so mnou, tak SME) mala (MALI) pokojné, radostné nielen Vianoce, ale aby sme takto postupne menili svoj postoj a správali sa ohľaduplne po celý rok. Tieto riadky budem postupne od 1. do 24. 12. uverejňovať aj na moje